2020 reformátusszemmel az örömhír éve is. Az elcsendesedés hónapjaiban sokan ismerték fel saját határaikat, ami világszerte az Istenhez való odaforduláshoz vezetett. A koronavírus-válság jó alap a megújulásra – üzeni új könyvével Balog Zoltán lelkész, egykori miniszter.
Balog Zoltán maga sem akarta elhinni, de a koronavírus-járvány tavaszi hullámának elején a Facebookon megosztott imádságát néhány nap alatt 330 ezer ember olvasta el.
Fotó: Brain Bar
Váratlan és lelkesítő benyomása a karanténidőszak későbbi szakaszaiban is megmaradt. A Hold utcai, német ajkú református egyházközség istentiszteleteit az analóg életben megszokott létszám többszörösének megfelelő sokaság követte online. Mintha a világra telepedett csend Isten és ember kapcsolatában is újat hozott volna. A hazai tapasztalatok mellett világszerte erről tanúskodnak a keresztény közösségek beszámolói.
A lelkész s immár püspökjelölt, korábbi miniszter e minden tekintetben rendkívüli hónapok gondolatait, benyomásait, tanulságait rendezte most kötetbe (a huszonkét szöveget tartalmazó gyűjtemény előszavát Balog gyülekezeti társa, Vásáry Tamás világhírű zongoraművész, karmester jegyzi).
Nem véletlen, hogy a könyv tematikáját a legfontosabb keresztény ünnepek adják pünkösdtől húsvét utánig: szerzőnk meggyőződése szerint e jeles és elpusztíthatatlan napok a legnehezebb időkön is kézen fogva kísérik át az istenfélő embert. Persze csak akkor, ha utóbbi maga is hajlandó érte tenni és küzdeni.
Egyetlen materialista, jelenközpontú, Istennel szemben szkeptikus műalkotás felfedezése inspirálhatta a modern európai világkép megszületését – állítja egy amerikai irodalmár. A kérdés most az, milyen művek segíthetnek annak meghaladásában.
Nagyszabású felmérést csinált a Századvég, hogy kiderítse, mit is jelent a kulturális kereszténység, és mennyien vannak a kultúrkeresztények. Az eredmények meglepőek. Interjúnk a kötet két szerzőjével.
A globalizáció optikai csalódása, hogy a világot irányító ipari és technológiai rendszerek semlegesnek, személytelennek tűnnek. A kikötői daruk vagy a légiirányító panelek nemcsak technikai infrastruktúrák, hanem kulturális kódok is, a modernitás hatalmi struktúrái, amelyekre nem csak akkor kellene figyelnünk, amikor meghibásodnak.
Hortobágyi T. Cirill főapát szerint a klímaváltozás játszhatott szerepet abban, hogy a helyiség felmelegedett, így a bogarak számára is ideálissá vált a környezet.
De nem csak Trump viselkedése érintette meg, új könyve athéni bemutatóján elárulta, előfordult, hogy sírva fakadt a görögországi gazdasági helyzet miatt.
Apró szikra lobbant Szíria déli tartományában, és nőtte ki magát hatalmas tűzvésszé. A drúzok védelmében Izrael légi csapásokat hajtott végre Damaszkusz ellen, és aztán minden elszabadult.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!